Zakładanie firmy w Niemczech

JUŻ W 24 H !

 Nr 1 doradztwo w zakresie zakładania firm w Niemczech

Sotgiu Consulting

 

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ !

Polska firma w Niemczech

Profesjonalna pomoc i doradztwo dla Polskich firm budowlanych

Firma w Polsce - oddział w Niemczech

Napisz lub zadzwoń do nas

Jednoosobowa firma w Niemczech

Rejestracja i prowadzenie firmy na terenie Niemiec

Zyskaj dodatkowe ulgi i odpisy

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Wysokiej jakości usługi

 

Uniknij błędów przy wypełnianiu formalności.

 

Fachowo i bezpiecznie

 

Oszczędź czas i pieniądze.

 

Gwarancja szybkiej obsługi

 

Zyskaj dodatkowe ulgi i odpisy.

 

Coraz większa liczba naszych rodaków rozważa otwarcie firmy na terenie Niemiec. Własny biznes to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim większe perspektywy rozwoju. Problemem wielu przyszłych przedsiębiorców jest jednak wybór odpowiedniej formy działalności gospodarczej (tzw. Gewerbe) w Niemczech. Wyjaśniamy, jakie rodzaje przedsiębiorstw wyróżnia tamtejsze prawo i którymi warto się zainteresować.

Gewerbe w Niemczech – rodzaje działalności

Jeśli chodzi o formę działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów, przedsiębiorca może zdecydować się na założenie firmy samodzielnej, bądź przedstawicielstwa lub oddziału.

Jako samodzielne przedsiębiorstwo na terenie Niemiec może funkcjonować:

  • spółka osobowa,
  • spółka kapitałowa,
  • jednoosobowa działalność gospodarcza (tzw. Kleingewerbe lub Ein-Mann-Firma).

Spółki osobowe

Do utworzenia spółki osobowej, będącej jedną z najpopularniejszych form działalności gospodarczej za Odrą, nie jest potrzebne wnoszenie kapitału zakładowego. Za zobowiązania odpowiada zarówno sama firma, jak i jej wspólnicy, w zależności od rodzaju podmiotu. Jakie spółki osobowe można tworzyć u naszych zachodnich sąsiadów? Prawo umożliwia tworzenie podmiotów cywilnych, jawnych, komandytowych oraz z o.o. sp. komandytowych.

Spółki kapitałowe

Tym, co odróżnia poszczególne działalności gospodarcze, jest przede wszystkim zakres odpowiedzialności. W spółce kapitałowej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa własnym majątkiem (nie licząc wyjątków podyktowanych ochroną interesów wierzycieli). Jednym z najpopularniejszych rodzajów spółki kapitałowej jest Gesellschaft mit beschränkter Haftung – GmbH. Do jej utworzenia konieczny jest kapitał zakładowy w wysokości minimum 25 000 euro. Prawo dopuszcza również zakładanie spółek Mini-GmbH z kapitałem zakładowym 1 euro.

Spółka taka może mieć charakter jednoosobowy. Innym przykładem spółki kapitałowej jest Aktiengesellschaft, czyli spółka akcyjna (AG). Najczęściej na prowadzenie działalności gospodarczej w takiej formie decydują się największe przedsiębiorstwa, z uwagi na łatwy dostęp do wielu rynków finansowych. Minimalny kapitał zakładowy dla takiego biznesu wynosi 50 000 euro. Alternatywę stanowi spółka komandytowo-akcyjna (KgaA), do której komandytariusze wnoszą kapitał, ale nie odpowiadają za zobowiązania firmy własnym majątkiem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech możliwe jest prowadzenie biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej – tzw. Kleingewerbe. To najprostsza droga do założenia własnej firmy, która nie wymaga wnoszenia kapitału zakładowego. Przedsiębiorca może świadczyć usługi pod własnym nazwiskiem. Musisz jednak pamiętać, że decydując się na samozatrudnienie, odpowiadasz przed wierzycielami całym swoim majątkiem.

Przedsiębiorstwa niesamodzielne – oddziały i przedstawicielstwa

W odróżnieniu od samodzielnych firm, przedstawicielstwa w Niemczech nie mają odrębnego bytu prawnego. Taka firma będzie wyłącznie częścią przedsiębiorstwa funkcjonującego w innym kraju – np. w Polsce. Przedstawicielstwa nie prowadzą odrębnej księgowości i nie dysponują własnym majątkiem. Jako podmioty pozbawione osobowości prawnej, podlegają wpisowi do ewidencji gospodarczej, ale nie do rejestru handlowego.

Filią polskiej firmy na terenie Niemiec może być również jej oddział. Taka forma działalności prowadzi własną księgowość i może dysponować majątkiem. Siedzibę na terenie Niemiec musi mieć kierownik oddziału – przedstawiciel przedsiębiorstwa reprezentujący je na zewnątrz. Oddział podlega wpisowi zarówno do rejestru handlowego, jak i ewidencji działalności gospodarczych (Gewerbeanmeldung).

Firma w Niemczech – skorzystaj z pomocy specjalistów!

Chcesz założyć działalność gospodarczą w kraju naszych zachodnich sąsiadów, ale nie wiesz, w jakiej formie? Potrzebujesz doradztwa doświadczonych ekspertów? Skontaktuj się z nami i zyskaj profesjonalne wsparcie specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pomagamy naszym klientom rejestrować firmy w Niemczech, doradzając przy wyborze optymalnej formy działalności, opodatkowania oraz załatwianiu wszystkich niezbędnych formalności. Z nami założysz i rozwiniesz swój biznes, tworząc silną markę na niemieckim rynku!


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności