Zakładanie firmy w Niemczech

JUŻ W 24 H !

 Nr 1 doradztwo w zakresie zakładania firm w Niemczech

Sotgiu Consulting

 

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ !

Polska firma w Niemczech

Profesjonalna pomoc i doradztwo dla Polskich firm budowlanych

Firma w Polsce - oddział w Niemczech

Napisz lub zadzwoń do nas

Jednoosobowa firma w Niemczech

Rejestracja i prowadzenie firmy na terenie Niemiec

Zyskaj dodatkowe ulgi i odpisy

ZACZNIJ DZIAŁAĆ

Wysokiej jakości usługi

 

Uniknij błędów przy wypełnianiu formalności.

 

Fachowo i bezpiecznie

 

Oszczędź czas i pieniądze.

 

Gwarancja szybkiej obsługi

 

Zyskaj dodatkowe ulgi i odpisy.

 

Polacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec nie tylko po to, by tam znaleźć zatrudnienie. Bardzo często postanawiają także założyć własne przedsiębiorstwo. Firma budowlana w Niemczech to intratny biznes, stąd cieszy się sporą popularnością. Jak zwykle, w takich sytuacjach powstają liczne historie i mity, które później rozpowszechniane są przez osoby najczęściej znające temat jedynie ze słyszenia. Dlatego ważne jest weryfikowanie danych, jakie do Ciebie docierają. Interesują Cię informacje o Gewerbe? Chcesz poznać mity, jakie narosły wokół tej formy prowadzenia działalności i którym nie należy ulegać? Przeczytaj poniższy artykuł!

Mit nr 1 – Gewerbe zarejestrujesz w kilka minut

Jedną z najczęściej powtarzanych nieprawd w sprawie rejestracji własnej działalności gospodarczej w Niemczech jest rzekoma szybkość działania urzędu. Tymczasem proces ten ani nie przebiega szybko, ani nie daje gwarancji uznania Cię za przedsiębiorcę.

Wszystko zaczyna się od prawidłowego wypełnienia druczku. Nie stanowi to większego kłopotu, a sami urzędnicy zwykle są pomocni. Trzeba bardzo precyzyjnie określić charakter swojej działalności. Nie warto wpisywać rodzajów działalności „na zaś”, jak to bywa w Polsce. Może się to skończyć naliczaniem kolejnych zaliczek podatkowych za każdą z nich!

To nie wszystko – po złożeniu odpowiedniego druku przychodzi czas na czekanie. W tym momencie jedyne, co zostanie zarejestrowane, to Twoje zgłoszenie. Ono dopiero trafia do Finanzamt, czyli tamtejszego urzędu skarbowego, który decyduje, czy zostanie Ci przyznany status przedsiębiorcy i czy jesteś niemieckim podatnikiem.

Czas trwania takiej procedury? Nawet kilka miesięcy. I wtedy też nie masz pewności, że Twoje Gewerbe zostało zarejestrowane, bo decyzja może być odmowna. Wówczas bardzo często pojawia się kłopot z rozliczeniem dotychczasowych dochodów.

Mit nr 2 – Jeśli nie mam dochodu z Gewerbe, to nie muszę go rozliczać

Błąd. I to poważny. Jeżeli masz zarejestrowaną firmę, np. budowlaną w Niemczech, powinieneś dokonać stosownego rozliczenia. Jeśli nawet wykazałeś straty, to musi to zostać udokumentowane i przedłożone Finanzamtowi. Więcej – decydując się na powrót do Polski, bez wyrejestrowania swojej firmy, wciąż masz obowiązek rozliczania się z jej działalności czy raczej – istnienia. Jeśli tego nie przypilnujesz, powinieneś liczyć się z nieprzyjemnościami ze strony niemieckiej machiny urzędniczej.

Mit nr 3 – Jeśli zarobek z Gewerbe nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, to nie trzeba płacić podatku

To nie prawda, bo liczy się nie tylko dochód osiągnięty z działalności gospodarczej, ale i z innych źródeł. Jeśli wykonujesz też zlecenia w Polsce, jest to brane do ogólnego rozliczenia przez Finanzamt. Oczywiście – gdy sumarycznie zarobisz mniej, niż wynosi kwota wolna od podatku – nie musisz go uiszczać. Natomiast w przypadku, kiedy suma wszystkich Twoich dochodów przekracza ten próg, nie unikniesz daniny.

Mit nr 4 – Jeśli nie jest się płatnikiem VAT, nie trzeba składać deklaracji

Przedsiębiorca, niezależnie, czy należy do płatników podatku VAT, czy nie, zawsze powinien złożyć roczną deklarację: Umsatzsteuererklaerung. Będziesz więc musiał rozliczyć swój dochód, jak i podatek VAT. W uzasadnionych okolicznościach urząd zażąda deklaracji Gewerbesteuererklaerung.

Mit nr 5 – Brak zameldowania w Niemczech nie przeszkadza w prowadzeniu Gewerbe

Właściwie to jest półprawda, gdyż mając meldunek w Polsce, jak najbardziej możesz złożyć wniosek o rejestrację firmy w Niemczech. Jednak, jeśli nie mieszkasz w strefie przygranicznej – pojawia się problem z czerpaniem maksimum korzyści z bycia niemieckim podatnikiem. Wynika to z faktu, że aby cieszyć się zaletami nieograniczonego obowiązku podatkowego, należy spełnić pewne wymogi. Meldunek w Niemczech w tym pomaga i otwiera drogę do korzystania z możliwości odliczenia najróżniejszych ulg.

Chcesz wiedzieć więcej o zakładaniu Gewerbe? Zgłoś się do nas!

Jeśli planujesz założyć firmę budowlaną w Niemczech i szukasz rzetelnych informacji o Gewerbe – zgłoś się do nas. Powyżej obaliliśmy niektóre mity na temat tego, jak wygląda otwieranie i funkcjonowanie działalności gospodarczych u zachodniego sąsiada Polski. Możesz dowiedzieć się więcej, odwiedzając stronę naszej firmy i kontaktując się z doświadczonymi specjalistami.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności